2024 NDS Edebiyat Ödülü’nün kazananı Alexandre Seurat

Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi ile Notre-Dame de Sion’lular Derneği tarafından 2008 yılından itibaren düzenlenen NDS Edebiyat Ödülü’nü bu yıl, ‘Sakar’ romanıyla Fransız yazar
Alexandre Seurat kazandı. Nesrin Demiryontan tarafından Türkçeye çevrilen roman, Metis Yayınları tarafından 2023’de yayınlandı.

Sakar, Alexandre Seurat, Çevirmen: Nesrin Demiryontan, 120 syf., Metis Yayınları, 2023.

Jüri Başkanı Liz Behmoaras bu sene ödül alan eseri şöyle tanıttı:

“Seurat, ilk eseri olan bu kitapta, evrensel ve güncel bir konu olan ‘çocuğa şiddet’ teması üzerine, süsten yoksun, yalın bir üslupla yazılı ama yüreğe bir yumruk gibi inen bir hikaye aktarmayı başarıyor. Soluk soluğa okunan metnin ilk satırından sonuncusuna, her toplumun hala mücadele etmekle birlikte bazen karşısında çaresiz kaldığı bu trajediden bir örneği gözler önüne seriyor. ‘Şiddete maruz kalan çocuklar, acılarıyla sadece aileleri içinde değil, kendi içlerinde de yapyalnızdırlar’ der Françoise Dolto.”

Bu yıl on altıncısı düzenlenen NDS Edebiyat Ödül Töreni Fransız Sarayı’nda, Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Isabelle Dumont ve Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Olivier Gauvin’ın katılımıyla gerçekleşecek.

(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir