Altın için akıllara durgunluk veren tahmin! ‘Tahminimi bugün itibariyle güncelledim’ dedi, rakamı duyan ‘yok artık’ diyor

Jim Richards, “Currency War,” “The Death of Money” ve “The New Case for Gold” gibi kitapların yazarı olan tanınmış bir ekonomisttir. Richards, altın fiyatlarıyla ilgili dikkat çekici bir tahminde bulundu.

Daha önce 2026 yılına kadar altının ons fiyatının 15 bin dolara ulaşabileceğini öngören Richards, bu tahminini güncelleyerek 27 bin dolar seviyesine çıkardı. Bu tahmin, dikkat çekmek ya da insanları şok etmek amacıyla değil, titiz bir analizin sonucu olarak ortaya konduğunu belirtti.

Altın fiyatları son dönemlerde İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin ölümü ve Amerika Merkez Bankası’nın (Fed) faiz indirimi sinyalleriyle tarihi zirve olan 2 bin 450 dolara kadar yükseldi. Citi analistlerine göre, altın fiyatlarının önümüzdeki 6 ila 18 ay içinde 3 bin doları görebileceği tahmin ediliyor. Bu görüş, altın fiyatlarının önümüzdeki dönemde daha da artabileceği beklentisini güçlendiriyor.

Sterling Foundation Management’ın CEO’su Dr. Roger D. Silk de altın fiyatlarının 3 bin dolara ulaşmasının mümkün olduğunu ileri sürdü. Amerikan Ekonomik Araştırma Enstitüsü’nün kıdemli ekonomisti Peter C. Earle ise ABD ekonomisindeki belirsizliklerin altın fiyatlarını olumlu etkileyebileceğini belirtti.

Altının performansı göz önüne alındığında, fiyatların gelecekte daha da artabileceği öngörülüyor, ancak bu artışın zamanlaması kesin olarak bilinmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir